W dniach 13-21.06.2014 miała miejsce kolejna część projektu POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY. Tym razem nasz kraj odwiedziła 18-osobowa grupa młodzieży z partnerskiej Heinrich-Mann-Schule w Dietzenbach. Stronę polską reprezentowały "połączone siły" Zespołu Szkół Ekonomicznych i II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku.Program togorocznego pobytu był, jak zawsze, bardzo bogaty. Pierwszą część stanowiły 4 dni w południowej Polsce, gdzie uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili przepiękne Zakopane, Niedzicę, Kraków oraz wędrowali po naszych urokliwych górach i wąwozach. Dużą atrakcją była też z pewnością kąpiel w basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej, zaś wspólną lekcją trudnej historii naszych narodów i okazją do chwili zadumy oprowadzenie po terenie byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i Brzezince.
Pobyt w Radomsku to tradycyjnie spotkania i zajęcia w szkole, rajd po mieście połączony z poznawaniem jego historii a także pożegnalny wieczór z ogniskiem, grillem, zabawami sportowymi, śpiewami i podsumowaniem obu części projektu. Nie trzeba chyba dodawać, że po tak wspaniale spędzonych dniach przy rozstaniu obu grup polały się łzy.
W dniach 13-23 września 2013r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku oraz II Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w wymianie polsko- niemieckiej z Heinrich Mann Schule w Dietzenbach w Niemczech
Grupa 18-stu uczniów wróciła pełna wrażeń z Dietzenbach. Uczestnicy wymiany mieli okazję poznać tradycje panujące w rodzinach niemieckich oraz miło spędzić czas na wycieczce turystycznej do Bawarii i Austrii.
„Dla mnie była to nie tylko pierwsza podróż samolotem, ale również wspaniała przygoda. Szkoła niemiecka zapewniła nam niespotykaną liczbę atrakcji. Nie tylko zwiedziliśmy Frankfurt na Menem, ale zobaczyliśmy również Monachium, płynęliśmy statkiem po jeziorze Chiemsee, gdzie znajduje się zamek Ludwika II Herrenchiemsee, zwiedzaliśmy Salzburg z twierdzą Hohensalzburg i wiele atrakcyjnych miejsc” wspomina Darek Barański uczeń II LO
„Na nas największe wrażenie wywarła Międzynarodowa Wystawa Motoryzacyjna we Frankfurcie, gdzie na dziesiątkach kilometrów mogliśmy podziwiać najlepsze marki samochodowe na świecie i ich prototypy- dodają Krystian Rojszczyk (ZSE) i Patryk Mroziński (II LO)
„Uczestniczyłam już w dwóch wymianach i muszę przyznać że była to najlepsza integracja dwóch narodów w jakiej miałam okazję brać udział” mówi Aleksandra Bareła (II LO)
„Udział w wymianie uświadomił mi, jak ważna jest znajomość języków obcych i skłonił mnie do intensywniejszej nauki po powrocie” podsumowuje Emilia Kaszuwara (ZSE)
Pobyt w Niemczech kończyła wizyta w szkole Heinrich Mann Schule oraz w Starostwie Offenbach. Uczniowie mogli brać udział w zajęciach i podziwiać nowoczesne wyposażenie pracoklasowni. W starostwie spotkali się ze Starostą Powiatu Offenbach Oliverem Quillingem w sali, która nosi nazwę: „Powiat Radomszczański” ze względu na współpracę polsko-niemiecką. Pan Starosta opowiedział o landzie Hessen, udzielał chętnie odpowiedzi na zadawane pytania i dziękował za duże zaangażowanie w wymianę, zachęcając jednocześnie do studiowania i podjęcia pracy w Niemczech, gdzie bezrobocie wynosi poniżej 5%.
„Chwile spędzone z rówieśnikami z Niemiec na długo pozostaną w ich pamięci i zaowocują na pewno w przyszłości. Szczególnie ważne dla młodzieży jest to, że wymiana umożliwia szlifowanie języka niemieckiego, który jest obecnie językiem poszukiwanym na dzisiejszym rynku pracy” - podsumowuje współorganizator wymiany nauczyciel języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym Paweł Handydraj
Rewizyta młodzieży z Niemiec nastąpi w czerwcu 2014r.
W ramach trwającej od 2001 roku współpracy z partnerską szkołą Heinrich- Mann- Schule w Dietzenbach, w dniach 21.04 – 01.05.2012 uczniowie „Ekonomika” po raz kolejny gościli swoich niemieckich rówieśników wraz z ich opiekunami.
Bogaty scenariusz pobytu młodzieży z Niemiec zawierał wiele atrakcyjnych podróży i zajęć integracyjnych. Program całej wizyty miał głównie na celu przybliżenie młodym Niemcom polskiej kultury i zwyczajów oraz pokazanie najpiękniejszych zakątków naszego kraju, a także zachęcenie do nauki języka polskiego jako języka swoich sąsiadów.
Młodzież niemiecka wraz ze swoimi polskimi kolegami rozpoczęła swoją wizytę od zwiedzania zabytków w Gdańsku i Sopocie, gdzie spędziła cztery dni. Kolejnym punktem była wizyta w ,,Ekonomiku”. W szkole zostały zorganizowane różnego rodzaju konkursy, w których uczestnicy zmagali się z wierszami z lat dziecięcych w języku niemieckim i polskim, pisaniem wierszy o przyjaźni polsko-niemieckiej, a także przysłowiami.
Młodzież uczestnicząca w wymianie złożyła także oficjalną wizytę w Starostwie Powiatowym w Radomsku. Uczestnicy aktywnie brali udział w tym spotkaniu, zadając liczne pytania dotyczące powiatu radomszczańskiego.
Podczas pobytu w Radomsku również nie zabrakło licznych atrakcji. Wizyta w Solparku w Kleszczowie, przejażdżki konne, gokarty, a także wspólne ognisko w gospodarstwie agroturystycznym na Malutkich to główne rozrywki przygotowane dla niemieckich gości. Uczestnicy zwiedzili również Przedborski Park Krajobrazowy oraz mogli skosztować tradycyjnej potrawy o nazwie ,,Kugiel z Przedborza”. Kolejnym ciekawym punktem wycieczki było Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”, gdzie młodzież mogła obejrzeć trening japońskiej sztuki walki.
Końcowym punktem wizyty w Polsce była wycieczka do Krakowa, której uczestnicy zwiedzali Stare Miasto, Wawel, Starówkę, Kościół Mariacki oraz wiele innych zabytków tego regionu. Na trasie podróży znalazły się również miejscowości upamiętniające tragedię II wojny światowej. Oświęcim i Brzezinka to konfrontacja z bolesną historią obu narodów. Młodzież niemiecka w wielkim skupieniu zwiedzała tereny obozów koncentracyjnych. Z przerażeniem wysłuchała relacji o tragedii więźniów polskich, żydowskich i innych narodów.
Podsumowaniem pobytu był quiz multimedialny o Niemczech i Polsce, w którym młodzież polska i niemiecka sprawdzała swoją wiedzę o tych krajach.
Bogaty w różnorodne atrakcje program całego pobytu oraz piękna wiosenna pogoda zagwarantowały dobrą zabawę i sprawiły, że humory dopisywały wszystkim uczestnikom wymiany a cała wizyta niemieckiej grupy w Polsce przebiegła w przyjaznej atmosferze
Beata Jończyk, kl. III b
W dniach 01. – 10. 09. 2011 miała miejsce kolejna wymiana młodzieży polskiej i niemieckiej.
Już po raz jedenasty uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych z Radomska wraz z dyrektor Małgorzatą Kołodziejską, nauczycielkami języka niemieckiego Moniką Pawłowską i Anną Piotrowską oraz uczniowie Heinrich-Mann-Schule z Dietzenbach spędzali wspólnie czas, poznawali kulturę i historię kraju sąsiedniego, doskonalili swoje umiejętności językowe.
Tegoroczny program był nieco odmienny od poprzednich. Pierwszą część pobytu uczniowie tradycyjnie spędzili u rodzin niemieckich, mieli okazję zobaczyć szkołę partnerską, brali udział w spotkaniu ze starostą powiatu Offenbach, a także zwiedzili miasta Frankfurt i Mainz, wraz ze stacją telewizyjną ZDF.
Drugą część wizyty stanowiła wspólna wycieczka do Berlina, gdzie kulminacyjnym punktem było przyjęcie grupy polsko-niemieckiej przez Prezydenta Niemiec Christiana Wulffa.
W stolicy Niemiec uczniowie zwiedzili budynek Reichstagu i przysłuchiwali się obradom Bundestagu. Zorganizowana została także wizyta uczestników w ambasadzie polskiej.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyło też z pewnością zwiedzenie najważniejszych zabytków Berlina – m.in. Bramy Brandenburskiej, Muru Berlińskiego, Ogrodu Zoologicznego.
W ramach wymiany młodzieżowej w dniach od 2 do 12 czerwca 2010r. już po raz dziewiąty niemiecka młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły Heinrich- Mann -Schule z Dietzenbach gościła w naszej szkole.
Tegoroczna wizyta grupy niemieckiej miała na celu przybliżenie naszym zachodnim sąsiadom polskiej kultury i zwyczajów a przede wszystkim doskonalenie znajomości języka niemieckiego przez uczniów „ Ekonomika” oraz przełamywanie stereotypów odnośnie obu krajów.
Bogaty w różnorodne atrakcje program spotkania dostarczył wiele okazji do wymiany doświadczeń polsko- niemieckich na różnych płaszczyznach a także licznych tematów do wspólnych rozmów.
Zakopane, Kraków, Wieliczka, Oświęcim, Łódź, Gdańsk oraz Radomsko będące tłem wspólnego spotkania dostarczyły również wszystkim jego uczestnikom bogatych i niezapomnianych wrażeń turystycznych.
W czasie spotkania ze Starostą Powiatu Radomszczańskiego, Jerzym Kaczmarkiem, w nowej siedzibie naszej szkoły, goście z Niemiec bardzo chwalili pobyt w naszym kraju a przede wszystkim miłe przyjęcie ze strony polskich kolegów, gościnność w ich domach, dobrą kuchnię i piękno polskiego krajobrazu.
Goście z Niemiec, aby lepiej poznać naszą okolicę, obejrzeli prezentację multimedialną o powiecie radomszczańskim a także o naszej szkole.
Młodzież z obu krajów uczestniczyła również w warsztatach językowych, podczas których śpiewano znane piosenki w języku polskim i niemieckim, tworzono plakaty na temat przyjaźni obu krajów, a także , co sprawiło największą trudność, ale i wywołało najwięcej uśmiechu, czytano polskie i niemieckie tzw. „ łamańce językowe”.
Życzliwa atmosfera, dobra zabawa i humor nie popuszczały wszystkich uczestników wymiany do samego końca.
Z niecierpliwością oczekujemy następnego spotkania, które odbędzie się we wrześniu 2011r w Dietzenbach.
W dniach od 20 do 28 września 2009 roku w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieżowej 12- osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku wraz z opiekunami gościła w zaprzyjaźnionej szkole Heinrich- Mann- Schule w Dietzenbach (powiat Offenbach).
Program całej wizyty miał głównie na celu przybliżenie polskiej młodzieży realiów życia, kultury i zwyczajów naszych zachodnich sąsiadów oraz pokazanie najpiękniejszych zakątków Niemiec. Priorytetem wymiany było także doskonalenie umiejętności praktycznego posługiwania się językiem niemieckim oraz przełamanie pewnych stereotypów dotyczących Niemców.
Polska młodzież miała możliwość samodzielnej konfrontacji powszechnie funkcjonujących opinii na temat tej narodowości w rzeczywistym kontakcie z mieszkańcami tego kraju.
Bogaty w różnorodne atrakcje program wymiany m.in. zwiedzanie międzynarodowego lotniska we Frankfurcie oraz wizyta na Międzynarodowej Wystawie Samochodów, co było nie lada atrakcją przede wszystkim dla fanów motoryzacji, a szczególnie wszelkich nowości z tej branży, pozostawił niezapomniane wrażenia na uczestnikach tegoż przedsięwzięcia. Otwartość grupy niemieckiej, ich pozytywne nastawienie do polskiej młodzieży oraz chęć poznania naszego kraju i kultury a także wspaniałe nadreńskie widoki oraz piękna, słoneczna pogoda zagwarantowały dobrą zabawę i sprawiły, że uczestników wymiany nie opuścił dobry humor.
W ostatnim dniu pobytu wszyscy z żalem żegnali się, jednak ze świadomością, że niebawem, bo już w czerwcu, ponownie spotkają się w tym samym gronie, tylko tym razem u nas, w Polsce.
Uczniowie Ekonomika „wrócili bardzo zadowoleni ze spotkania, z bogatym bagażem nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń”. Przede wszystkim dostrzegli prawdziwy sens nauki nie tylko języka niemieckiego, ale ogólnie języków obcych, które otwierają okno na świat i ludzi innych narodowości. To spotkanie dało im możliwość bliższego poznania swoich niemieckich rówieśników, sposobu w jaki uczą się oraz spędzają czas wolny. Dzięki tej wymianie nauczyli się większej otwartości i tolerancji, co przyczyniło się do przełamania barier nie tylko językowych, ale i mentalnych oraz kulturowych.
Opracowała: mgr Monika Muras
W ramach trwającej od 2001 roku współpracy z partnerską szkołą Heinrich- Mann- Schule w Dietzenbach, w dniach 24.04 – 01.05.2008 uczniowie „ Ekonomika „ po raz kolejny gościli swoich niemieckich rówieśników wraz z ich opiekunami.
Kształtowanie otwartości na drugiego człowieka, przełamywanie barier w komunikowaniu się a także stereotypów na temat Niemców i Polaków oraz wymiana doświadczeń odnośnie realiów życia młodzieży w obydwu krajach a także chęć podtrzymywania wzajemnych kontaktów to nadrzędne założenia całego przedsięwzięcia.
Tym razem program całej wizyty miał głównie na celu przybliżenie młodym Niemcom polskiej kultury i zwyczajów oraz pokazanie najpiękniejszych zakątków naszego kraju a także zachęcenie do nauki języka polskiego jako języka swoich sąsiadów.
Cały pobyt składał się z dwóch etapów. Młodzież niemiecka wraz ze swoimi polskimi kolegami rozpoczęła swoją wizytę od zwiedzania zabytków Krakowa a następnie udała się do Białego Dunajca i Zakopanego, aby podziwiać piękno malowniczych górskich krajobrazów.
Zwiedzanie Zakopanego, wjazd kolejką linową na Gubałówkę, kulig oraz ognisko a także spływ Dunajcem to główne atrakcje wyjazdowej części całego pobytu.
Ważnym punktem programu była także podróż w przeszłość obydwu narodów. Konfrontacja z historią polsko- niemiecką podczas wizyty w Oświęcimiu i Brzezince na terenie obozów zagłady przebiegła w pełnym skupieniu i z pewnością na stałe pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wymiany.
Drugi etap wizyty niemieckiej grupy to odwiedziny naszego miasta. Młodzież niemiecka mieszkając u rodzin swoich polskich kolegów miała możliwość poznać polską kulturę i realia życia „ od kuchni „ . Młodzi Niemcy byli zachwyceni polską gościnnością i tradycyjną kuchnią polską.
Podczas pobytu w Radomsku również nie zabrakło licznych atrakcji. Przejażdżki konne oraz bryczkami a także wspólne ognisko to główne rozrywki przygotowane dla niemieckich gości w gospodarstwie agroturystycznym w miejscowości Malutkie.
W czasie pobytu w Radomsku młodzież uczestnicząca w wymianie złożyła także oficjalną wizytę w Starostwie Powiatowym gdzie w zastępstwie nieobecnego Starosty Pana Mieczysława Zyskowskiego gości nienieckich powitała Wioletta Pal, członek zarządu powiatu odpowiedzialny za sprawy oświaty.
Młodzież aktywnie brała udział w tym spotkaniu zadając liczne pytania dotyczące powiatu radomszczańskiego. Następnie uczniowie z Niemiec zobaczyli nowy budynek szkoły przy ul. Przedborskiej, w którym uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych rozpoczną naukę od września 2008.
W drugim dniu pobytu w Radomsku młodzież niemiecka udała się do Częstochowy aby zwiedzić Klasztor Jasnogórski. Następnym punktem programu było zwiedzenie Cmentarza Żydowskiego w Radomsku a także oglądanie okolic Radomska z punktu widokowego na górze Kamieńsk.
Bogaty w różnorodne atrakcje program całego pobytu oraz piękna wiosenna pogoda zagwarantowały dobrą zabawę i sprawiły, że humory dopisywały wszystkim uczestnikom wymiany a cała wizyta niemieckiej grupy w Polsce przebiegła w przyjaznej atmosferze.
W ostatnim dniu pobytu wszyscy z żalem żegnali się jednak ze świadomością, że niebawem ponownie zobaczą się tylko tym razem w Niemczech w Dietzenbach.
W dniach 25.05. – 03.06.2007 r. grupa młodzieży klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku wraz z opiekunami – dyrektor Małgorzatą Kołodziejską, nauczycielką j. niemieckiego Moniką Pawłowską i nauczycielką j. angielskiego Bożeną Kostrzewą gościła w Niemczech.
Pobyt ten to kolejna już odsłona trwającej od roku 2001 współpracy z Heinrich – Mann – Schule w Dietzenbach, zakładającej wymianę młodzieży w celu wzajemnego poznania kultur obu krajów, przełamywania barier w komunikowaniu się, a dla grupy polskiej doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim.
Tym razem uczniowie „Ekonomika” wraz ze swoimi niemieckimi rówieśnikami spędzili pierwszych 5 dni w schronisku w Rudesheim, gdzie podziwiać mogli malownicze widoki na tamtejsze winnice, uczestniczyć w rejsie po Renie i przejażdżce kolejką linową, a także zwiedzić muzeum tortur średniowiecznych, muzeum wina oraz rezerwat orłów i sokołów.
Kolejne 5 dni programu to zakwaterowanie polskich uczniów u rodzin niemieckich – w tym okresie również nie zabrakło licznych atrakcji. Wizyta w zaprzyjaźnionej szkole, spotkania z burmistrzem Dietzenbach oraz starostą okręgu Offenbach, zwiedzanie Frankfurtu nad Menem oraz przepięknego Seligenstadt to najważniejsze punkty tej części pobytu.
Serdeczna atmosfera i życzliwość ze strony gospodarzy zagwarantowały znakomite humory wszystkim uczestnikom wymiany i sprawiły, że uczniowie „Ekonomika” nie tylko z żalem opuszczali Dietzenbach, ale nie mogą też doczekać się zaplanowanej na maj 2008 roku rewizyty swoich kolegów w Polsce.
Opracowała: Monika Pawłowska
Radomsko, 06. 06. 2007.
W wakacje 2007 trzy uczennice technikum hotelarskiego spędziły dwa miesiące we Francji. Wyjazd zorganizowany został w ramach współpracy naszej szkoły z Funduszem Współpracy Francusko-polskiej. Do udziału w tego typu wyjazdach uprawnieni są uczniowie klas hotelarskich, którzy znają język francuski. Wyjazd ten okazał się niezwykła przygodą życia. Ewa, Asia i Beata dzięki pobytowi we Francji zdobyły doświadczenie tak potrzebne w zawodzie hotelarza, poznały nowych ludzi, miały możliwość „podszlifowania” języka francuskiego, a dodatkowo zwiedziły ciekawe miejsca na południu Francji. Warto zaznaczyć, że cały wyjazd został sfinansowany przez Fundusz współpracy, a dodatkowo uczennice dostały wynagrodzenie od dyrekcji hotelów, w których odbywały praktyki.
Ewa wyjechała do hotelu „Beau rivage” w miejscowości Pont en Royans, wraz z nią odbywały praktyki inne uczennice z Polski. Asia i Beata odbywały praktyki w hotelu „Rocher Blanc” w miejscowości La Garde.
Uczestniczki wymiany wróciły zadowolone gdyż zdobyły doświadczenie, poznały rówieśników z Francji i miały okazję poznać ojczyznę języka, którego uczyły się cztery lata w szkole. Wszystkie zgodnie stwierdziły, że było to dla nich wielkie niezapomniane przeżycie.Do wyjazdu w tym roku przygotowuje się również kilku uczniów.
Od 2001 roku trwa współpraca Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Tadeusza Kotarbińskiego w Radomsku z Heinrich- Mann- Schule w Dietzenbach. Rogram kontaktów partnerskich szkół zakłada wymianę młodzieży, która raz w roku spotyka się z rówieśnikami zaprzyjaźnionej placówki.
W dniach 15-24 września 2006r. Ekonomik gościł uczniów z Dietzenbach. Bogaty scenariusz pobytu młodzieży z Niemiec zawierał wiele atrakcyjnych podróży i zajęć integracyjnych.
Goście zwiedzali zabytki Krakowa, poznawali uroki wędrówek tatrzańskimi szlakami, odwiedzili Zakopane, a przez 5 dni mieszkali wraz z opiekunami w pensjonacie w Białym Dunajcu. Na pewno na długo zapamiętają gościnność polskich górali. Po wyprawach turystycznych wspólne zabawy, gry i śpiewanie piosenek polskich i niemieckich wypełniły czas pobytu.
Na trasie podróży znalazły się miejscowości upamiętniające tragedię II wojny światowej. Oświęcim i Brzezinka to konfrontacja z bolesną historią obu narodów. Młodzież niemiecka w wielkim skupieniu zwiedzała tereny obozów koncentracyjnych. Z przerażeniem wysłuchała relacji o tragedii więźniów polskich, żydowskich i innych narodów.
Drugi etap wizyty gości z Dietzenbach wypadł w Radomsku. W naszym mieście nie zabrakło atrakcji i okazji do aktywnego wypoczynku. Młodzież niemiecka mieszkała w domach rodzinnych uczniów z Ekonomika. Na co dzień poznawała realia życia w Polsce i nasze obyczaje.Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym w miejscowości Malutkie dostarczył gościom szczególnych wrażeń. Oprócz zwiedzania okolic Radomska stylową bryczką, młodzież z Niemiec mogła jeździć też konno, przy grilu i wspólnych zabawach lepiej pozanawać swoich polskich rówieśników. Uczniowie niemieccy wzięli też udział w zajęciach lekcyjnych w Ekonomiku. Potem był czas, aby przy herbacie wymienić wrażenia, podyskutować o systemach szkolnictwa w Niemczech i w Polsce.
Młodzieży z Ekonomika nie trzeba przekonywać jak ważna jest znajomość języków obcych.
Z satysfakcja mogą posłużyć się językiem niemieckim, a niektórzy z uczniów już wiedzą, co trzeba potrafić, aby jeszcze lepiej porozumiewać się rówieśnikami z Dietzenabach.
W czasie pobytu w Radomsku młodzież niemiecka miała również możliwość spotkania się z Panem Starostą Michałem Deszczem oraz Panem Naczelnikiem Wydziału Edukacji,Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Jarosławem Majstrowiczem.
Te dziewięć dni to czas przeżyty ciekawie i intensywnie.
Uczniowie z Ekonomika szlifowali przede wszystkim język niemiecki.
Goście zwiedzili atrakcyjne zabytki polskiej kultury i ważne miejsca z historii naszego narodu. Na pewno też przyswoili sobie niektóre słowa i zwroty z trudnego języka polskiego. Zanim się znowu zobaczą, przez Internet i korespondencje popłyną słowa o życiu młodzieży w Polsce i w Niemczech.Dyrekcja. Organizatorzy wymiany oraz uczniowie składają gorące
podziękowania organizacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie
oraz Panu Staroście Michałowi Deszczowi i Zarządowi Starostwa Powiatu
Radomszczańskiego za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.
Alina Chomiaczewska
nauczyciel języka niemieckiego
Tegoroczna wymiana odbyła się w dniach 26.09-03.10.2005 roku w Niemczech. W dniu 25 września grupa młodzieży polskiej wraz z opiekunami Panią Aliną Chomiaczewską, Panią Ewą Mickiewicz i Panem Tomaszem Wojtasikiem wyruszyła z Częstochowy do Niemiec. Niemieccy uczniowie przygotowali dla gości szereg atrakcji. Młodzież polska gościła pierwsze pięć dni w schronisku młodzieżowym w Wiesbaden.
Uczniowie polscy i niemieccy spędzali aktywnie czas biorąc udział w licznych wycieczkach krajoznawczych np. do Frankfurtu nad Menem, Rudesheim oraz Mainz. We Frankfurcie oglądali jedno z największych na świecie lotnisk. W Rudesheim zwiedzili muzeum tortur średniowiecznych, następnie udali się kolejką linową do muzeum orłów i sokołów. W ostatnim dniu przed wyjazdem do Dietzenbach zwiedzili budynek telewizji publicznej ZDF, mającej swoją siedzibę w Mainz. Dnia 30 września obie grupy wyjechały z Wiesbaden do Dietzenbach, gdzie młodzież polska została zakwaterowana u rodzinniemieckich. W czasie pobytu w Dietzenbach uczniowie Ekonomika mieli możliwość spotkać się z Panem Starostą Peterem Walter oraz burmistrzem miasta Stefanem Gieseler. Ostatniego dnia wymiany wzięli udział w obchodach z okazji 15-tej rocznicy Zjednoczenia Niemiec wygłaszając referat na temat: "Opinie Polaków o Zjednoczeniu Niemiec”. Po uroczystościach nastąpiło pożegnanie i wyjazd grupy z Ekonomika do Polski.
Tegoroczna wymiana zakończyła się pełnym sukcesem. Młodzież polska zachwycona była serdecznym przyjęciem w niemieckich domach, wielką życzliwością i gościnnością.
W następnym roku uczniowie z Ekonomika przyjmują uczniów z Dietzenbach w Radomsku.
Dyrekcja, grono pedagogiczne i młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku podziękowała Panu Staroście Michałowi Deszczowi, Zarządowi Starostwa Powiatu Radomszczańskiego i Organizacji i Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, z siedzibą w Warszawie, za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia. W szczególności podziękowaliśmy za wsparcie finansowe, bez którego udział większości uczniów naszej szkoły w wymianie polsko-niemieckiej byłby niemożliwy.